Gerçek Organik Yaşam

Gerçek Organik Ürün Nedir ve Nasıl Anlaşılır?
 

Gerçek organik ürünler sertifikalı logolara sahiptir. Bugün bu konudaki en önemli kurumlar arasında; ECOCERT yer alır.

Organik ve doğal ürünler pazarının hızla büyüdüğü bu dönemde birçok marka pazarlama amaçlı olarak “Organik” terimini kullanmaktadır, ancak bu terim zaman zaman sadece birkaç doğal bileşeni olan ve hiç organik bileşeni olmayan ürünler için de kullanılmaktadır. Bu nedenle tüketicilerin organik olduğu iddia edilen ürünlerin sertifikasını sormaları çok önemlidir.

Bu sertifikaların geçerli yılın tarihini taşıması (sertifikalar 1 yıl boyunca geçerli olmak üzere verilir) ve sertifika veren kuruluşun tanınan markalarla çalışması, uluslararası pazarlarda yer alması, tecrübesi gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

ECOCERT tüzüğü son derece titiz şartnameler oluşturmuştur. Bu ölçütler “Ekolojik ve Organik Kozmetik Ürünlerini” sıkı, şeffaf ve net bir şekilde tanımlamakta, tüketicileri gerçek doğal ve organik ürünlere yönlendirmektedirler. ECOCERT sertifikasına sahip ürünler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 


- Bitkisel içeriklerin en az %95’i organik tarım metotları ile üretilmiş olmalıdır.
- Sentetik koku ve renklendirici içermemelidir.
- Paraben veya fenoksietanol gibi sentetik koruyucular tamamen yasaklanmıştır.
- Petrokimyasal ürünler kullanılamaz (parafin, silikon gibi).
- GDO (Genetik olarak değiştirilmiş organizmalar) kullanılamaz.
- Ürünün tarımından son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar geçen tüm süreçte insana ve doğaya saygılı bir yaklaşım benimsenmelidir.

 ECOCERT Greenlife tarafından Ecocert Standard'ında Doğal ve Organik Kozmetik olarak sertifikalandırılmıştır; standarta http://cosmetics.ecocert.com adresinden ulaşabilirsiniz. Paraben içermez, fenoksietanol içermez, silikon içermez, GDO içermez, sentetik renklendirici içermez, sentetik koku içermez, hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.

Neden Organik Ürünler?


Neden Organik Ürünler?
Organik ürünleri kullanmayı seçmek çevreye, değerli geleneklere ve kendinize olan saygınızı günlük hayatınıza katmak anlamına gelir.

Geleneksel üretim anlayışına dayanan markalar, genelde tek yönlü bakış açısıyla ürünleri formüle eder ve üretir: etik endişeler veya çevre dostu yaklaşımlar olmaksızın, dokuları, kokuları, aktif bileşenleriyle vs.. tüketicinin ilgisini çekecek ürünler imal etmek.

Organik sektörü ise kullanılan bileşenlerin, ambalajların ve üretim süreçlerinin seçimine sağlığımızın, tüm canlıların ve çevremizin iyiliği ve korunması açısından karar verir.

Organik ürün kullanmanın pek çok geçerli nedeni vardır:

-Sağlık
-Güven
-Kalite
-Şeffaflık
-İlkeli ve Adil Ticaret
-Dürüstlük
-Doğaya Saygı
-Hayvan Sevgisi
-Sürdürülebilir Kalkınma